Pojmy fúzia a akvizícia boli prebraté z americkej právnej normy. Fúzia je postup, pri ktorom dochádza k zlúčeniu alebo spojeniu spoločností bez likvidácie. Hlavným dôvodom, prečo sa spoločnosti rozhodnú pre fúziu je napríklad reštrukturalizácia subjektov, zlepšenie ekonomickej situácie spoločnosti či získanie väčšieho podielu na trhu.
Fúzia je tiež výhodná pri podávaní daňového priznania. Ak máte totiž viac spoločností, daňové priznanie musíte podať za každú zvlášť. Pri zlúčení alebo splynutí spoločností do jednej, viete dosiahnuť významné úspory z rozsahu a synergie.
Ku akvizícii sa zvyčajne pristupuje vtedy, keď jedna spoločnosť alebo investor získa väčšinový podiel na majetkových právach inej spoločnosti. Akvizíciou môžeme rozumieť aj nadobudnutie len časti majetkových práv v inej spoločnosti, prípadne spoločné nadobudnutie majetkových práv v spoločnosti viacerými subjektmi.
Pod akvizíciou sa všeobecne označuje prevzatie jednej spoločnosti druhou. Znamená to, že investor získa majetkovú účasť v cieľovej spoločnosti (podiel na zisku). Ak je vo firme po akvizícií viac investorov, je potrebné medzi nimi nastaviť vzťahy. Napríklad prostredníctvom kúpnych a predajných opcií, práva pridať sa k prevodu akcií či predkupných práv, alebo dohôd medzi investormi o výkone hlasovacích práv.
V transakcii pri predaji spoločnosti je tiež nutné určiť právny a daňový štít. Takisto aj porovnať ponúkanú cenu s férovou. Tú treba vypočítať cez násobok EBITDA (zisk pred úrokmi a zdanením spolu s odpismi) alebo cez metódu voľného cash flow (zisk po zdanení je očistený len o položky nepeňažnej povahy – odpisy, rezervy). Predávajúci musí byť pripravený na predaj prostredníctvom odčlenenia non-core majetku (vedľajších aktív) a vykonaním predakvizičného auditu.
Fúzia vo forme splynutia znamená spojenie dvoch alebo viacerých spoločností do jednej. Po fúzii (splynutí) prestávajú spoločnosti existovať ako samostatné podnikateľské jednotky. Ich majetok prechádza na novovznikajúcu spoločnosť, a tá sa stáva právnym nástupcom zanikajúcich spoločností. Novovzniknutá spoločnosť môže po fúzii podnikať pod novým obchodným menom.
Fúzia vo forme zlúčenia znamená, že jedna spoločnosť pohltí druhú spoločnosť, ktorá zanikne. Zároveň sa nezanikajúca spoločnosť stáva právnym nástupcom tej zaniknutej. Táto forma je preferovaná, ak sú na jednu z 2 spoločností vydané verejnoprávne licencie, ktoré treba zachovať. Pri splynutí totiž automaticky neprechádzajú na nový subjekt, ale podliehajú novým žiadostiam a konaniam.
Grafické znázornenie
Fúzia vo forme splynutia
Spoločnosť A + Spoločnosť B = Spoločnosť C
Fúzia vo forme zlúčenia
Spoločnosť A + Spoločnosť B = Spoločnosť A
Akvizícia
Pozn. Spoločnosť A ostáva existovať bez podielu v spoločnosti C.
Fúzie patria medzi náročné postupy s jasne stanovenými pravidlami a špecifikáciami.
Proces fúzie a akvizície sa týka len spoločností, ktoré:
Typickým spôsobom nadobudnutia kontroly nad podnikom (akvizície) je prevod obchodného podielu (share deal) a prevod samotného podniku alebo jeho zložiek (asset deal), ktoré obvykle zahŕňajú nasledovný postup:
Zlúčenie spoločností prináša niekoľko benefitov, medzi ktoré napríklad patrí:
Lorem Ipsum Text Lorem Ipsum Text Lorem Ipsum Text Lorem Ipsum Text
Pri zlúčení spoločností prechádza všetok majetok zanikajúcej spoločnosti na preberajúcu spoločnosť. Tá sa stáva právnym nástupcom. Právne účinky zlúčenia platia odo dňa zápisu do obchodného registra, tým zaniknutá spoločnosť stráca postavenie samostatného podnikateľského subjektu.
Daňové priznanie k DPH tak podávate dovtedy, kým právnická osoba nie je oficiálne zlúčená a zapísaná v obchodnom registri. Až po zániku spoločnosti, zapísania do obchodného registra a jej prechodu obchodného imania na nástupcu sa preberajúca spoločnosť stáva jeden daňový subjekt. Napríklad spoločnosť A bola štvrťročný platiteľ DPH a nástupnícka spoločnosť B mesačným. Spoločnosť B podá pod svojím IČ DPH na svojom príslušnom daňovom úrade jedno daňové priznanie za svoje mesačné obdobie aj daňové priznanie za štvrťročné obdobie za zaniknutú spoločnosť A.
Posledná zmena týkajúca sa zlúčenia a splynutia obchodných spoločností bola vykonaná novelou zákona č. 264/2017 Z.z., ktorým sa doplnil zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník. Novela má zabrániť nepoctivým fúziám a akvizíciám obchodných spoločností. Legislatíva sa všeobecne teda mení, ak je napríklad neefektívna či zastaraná.